Jelek

2009.02.05. 13:45

Miért ismerlek jobban, mint Te saját magad?

 

Valami olyanról írni, ami ösztönös elég nehéz, de azért megpróbálom. Mostanság minden ember azt hiszi magáról, hogy ő jó emberismerő. Ugyanmár! Attól hogy sok emberben megbízol, még nem leszel jó emberismerő. Maximum egy olyan ember, akit bárki kihasználhat, kiszolgáltatott leszel és a tetejébe még észre sem veszed. Sokan azt hiszik, hogy öltözködésből megtudják ítélni az embert, mert túlságosan általánosítanak. Például miért gondolják úgy az emberek, hogy akinek szemüvege van okosabb? Vagy vegyük például 1 punk osztálytársam, aki az egyik legfilozófikusabb elme, akit ismerek. Kihívó öltözködés, de zseniális agy. A jó emberismerőt nem érdekli, hogy mi van rajtad. Ő a kezedet, a szádat, a szemed nézi. Ő figyeli azt is, amit és ahogy mondod, nem csak hallgatja. Több embernél észreveszem, hogy a kezével figyeli a száját, hogy el ne áruljon valamit. Az emberek többsége nem tudnak hazudni vagyis megpróbálják csak nem jön össze. Most egy kicsit tudományos megállapítás fog következni arról, hogy hogyan ismerem meg az IGAZI éned. A személyiségdinamikai elmélet azt mondja, hogy minden egyén állandó mennyiségű pszichikus energiával rendelkezik. Amikor egy tiltott cselekedet vagy késztetés elfojtódik, annak energiája a rendszerben másutt keres levezetést, mert a kifejeződés tiltása nem szünteti meg őket. Az elmélet szerint az id elfogadhatatlan impulzusai szorongást okoznak, amit elhárító mechanizmusokkal lehet csökkenteni. A legalapvetőbb elhárító mechanizmus az elfojtás, melynek során az ego a tudatból a tudattalanba szorít egy tiltott impulzust. Kívülről úgy fog látszani, mintha az egyén elfelejtette volna vagy valamelyik testrészével fog 1 hirtelen reakciót tenni.

A személyiség 3 nagy részből áll: id (ösztönök), ego (én), szuperego (felettes én).

Az id a személyiség legprimitívebb része, amelyből az ego és a szuperego kifejlődik. Az újszülött is rendelkezik vele. Tartalma az éhség, a szomjúság, az élet védelme és a szexuális örömszerzés. Az id az örömelv alapján működik.

Az ego a valóságelvnek engedelmeskedik: az ösztönimpulzusok kielégítésével addig kell várni, amíg a megfelelő környezeti feltételek létre nem jönnek. Az ego a személyiség végrehajtó szerve. Az ego közvetíti az id, a valóság és a szuperego követelményei között.

A szuperego, amely eldönti, hogy egy cselekedet jó-e vagy sem. A szuperego a társadalom értékeinek és erkölcsi normáinak belső képviselője. A szuperego a szülői jutalmazások és büntetések révén alakul ki. A szuperego normáinak a megsértése, a szülői szeretet elvesztését és az azzal járó szorongást idézi fel. Ez a szorongás tudattalan, de bűntudatként élhetjük át. Az id egésze, valamint az ego és a szuperego nagyobb része a tudattalanba merül, az ego és a szuperego kis része pedig tudatos vagy tudatelőttes.

Vagyis amikor megfigyelsz valakit nem elég az "ego"-t nézned, mind három "rétegre" figyelj oda. Természetesen van olyan, hogy tévednek az emberismerők vagy egyszerűen nem tudják megállapítani, hogy milyen vagy. Én főleg az emberek válaszaiból állapítom meg, hogy milyen is lehet. De nem konkrétumokat kérdezek, mert úgyis hazudna.:)

 

 

XOXO: Winti

"Mindenki hazudik"

"Jól kérdezni annyi, mint sokat tudni."

A bejegyzés trackback címe:

https://winti.blog.hu/api/trackback/id/tr58924374
számláló
süti beállítások módosítása